2017. szeptember 22. - Móric

Éremhétfő

2017. augusztus 8. Szerző: Szele Tamás
Úgy hangzik, mint egy gyermekdal részlete, mint a szita-szita péntek, szerelemcsütörtök, dobszerda, pedig nem az: éremhétfőt tartottak tegnap a magyar sportolók, nem is akármilyent. Hosszú Katinka aranyat hozott nekünk Berlinből, Baji Balázs bronzot Londonból. Gazdag ám a vásárfia, gyerekek, lehet örvendezni.

Akkor lássuk a részleteket. Hosszú Katinka 56.51 másodperces világcsúccsal nyert 100 méter vegyesen az úszók Berlinben zajló rövidpályás világkupájának hétfői napján. A háromszoros olimpiai bajnok magyar klasszis önmaga 2015 decemberében felállított 56.67 másodperces idejét döntötte meg. A hétszeres nagymedencés világbajnok magyar sztár a világcsúcsért 10 ezer dolláros bónuszt kap. Kevesebb, mint tíz perccel később már a 200 méter hát döntőjében kellett vízbe ugrania Hosszúnak, de itt sem talált legyőzőre, igaz, rendkívül szoros csatában 2:00.37 perces idővel, 28 századdal előzte meg az ausztrál Emily Seebohmot. Pillangóúszásban is Hosszú állhatott a dobogó felső fokára: 55.86 másodperces idővel nyerte a száz métert, több mint fél másodperccel csapott a célba az olasz Ilaria Bianchi előtt.

Baji Balázs bronza azért nagyon érdekes, mert bizony 34 éve először került magyar gátfutó VB-döntőbe: ő maga is azt nyilatkozta, hogy a bronz várakozásain felüli eredmény volt. A verseny is izgalmasan zajlott: a 28 éves vágtázó a fináléban jól rajtolt, de a második gátat leverte, emiatt némileg megtört a lendülete. Azután ismét jó tempóban futott, majd ugyan a nyolcadik gáton megint hibázott egy kicsit, de a kilencedik és tizedik már szinte tökéletesen sikerült. Az ekkor nagyokat hibázó, addig a harmadik helyen futó francia Garfield Darient sikerült megelőznie, így 13.28 másodperces idővel ért célba az olimpiai bajnok jamaicai Omar McLeod, valamint az előző vb-n győztes orosz Szergej Subenkov mögött.

Az állatorvosként praktizáló magyar futó a vasárnapi elődöntőből futamát megnyerve került a fináléba, amivel nagy bravúrt hajtott végre, hiszen 1987 óta nem volt magyar, aki 5000 méternél rövidebb számban döntőbe tudott kerülni vb-n. Hétfői bronzérme pályafutása legnagyobb sikere, 110 gáton pedig a második felnőtt világversenyes dobogós helyezése a tavalyi Európa-bajnokságon szerzett ezüstje után.

És hogy miképpen érezte magát? Mindent elmond az a pár szó, amit röviddel a célba érés után mondott: „Éreztem a végén, hogy úristen, ott lehetek a dobogón. Akkor olyan energia szabadult fel bennem, és olyan erő hajtott át az utolsó néhány gáton, hogy nem is értem. Amikor beértem a célba, és láttam, hogy harmadik vagyok... Nagyon boldog vagyok.”

Mi is azok vagyunk – köszönjük, Katinka, köszönjük, Balázs!