2017. november 24. - Emma

Súlyos ezüst

2017. augusztus 10. Szerző: Szele tamás
Mindig öröm jó hírt hozni, hölgyeim és uraim, főleg, ha világversenyről hozzuk, és szépen cseng, csilingel, miként az ezüst, Márton Anita ezüstje – súlylökésben is érmet hoztunk tehát a londoni atlétikai világbajnokságról! Úgy vagyunk manapság, mint a mesében – csak épp nem „kotkodács, minden napra egy tojás”, hanem „remélem, minden napra egy érem”.

A verseny maga izgalmasan alakult és Anita az utolsó pillanatban dobta a leghatalmasabbat – lássuk a részleteket! A tavaly olimpiai harmadik helyezett versenyző nagyszerű utolsó dobással, 19,49 méterrel zárt másodikként a 19,94-gyel győztes kínai Kung Li-csiao mögött. A bronzérmet a riói nyári játékok bajnoka, az amerikai Michelle Carter érdemelte ki, 19,14-gyel.
Márton a zuhogó esőben, hűvös időben zajló szerdai döntőben az első sorozatban 18,50-ig lökte a súlyt, kísérlete után nem tűnt elégedettnek, fejcsóválása legalábbis ezt jelezte. Kung Li-csiao, aki 20,11-gyel az idei legjobb eredménnyel rendelkezik, 19,16-tal vezetett az első sorozat után, a magyar atléta pedig negyedik volt. Másodikra 18,89-et lökött, ezzel feljött a második helyre, megelőzve a jamaicai Danniel Thomas-Doddot, illetve Cartert. A harmadik sorozatban egy helyet visszacsúszott, mert míg ő 18,65-öt ért el, addig Carter 19,14-gyel eléje került.
A következő sorozattól már csak a legjobb nyolc folytathatta a versenyt, fordított sorrendben. Márton a leggyengébb kísérletét mutatta be 18,33-mal, így maradt a harmadik helyen. Kung és Carter szintén nem javított. Utolsó előtti kísérleténél 18,54 méterre szállt a súly, ugyanakkor Thomas-Dodd 18,91-gyel két centivel túldobta az ő legjobb eredményét, így Márton visszacsúszott a negyedik helyre. Utolsóra azonban - szokásához híven - nagyon összeszedte magát, és a korábbiaknál sokkal koncentráltabban 19,49 méterre lökte a súlyt. Ezzel feljött a második helyre, és azt meg is őrizte, mert amerikai ellenfele már nem tudott javítani.

De maga a bajnok is elemezte a történteket az M4 Sportnak: „Nagyon össze kellett szednem magam, nehéz verseny volt, végig szakadt az eső és hideg volt. Jól kezdtem, majd javítottam másodikra, de utána sajnos technikailag nem úgy mentek a lökések, ahogy szerettem volna, és a szakadó esőben a súlygolyó is csúszott Az utolsó dobásnál úgy voltam vele, hogy mindent bele, nincs vesztenivalóm. Azért idén nem volt jellemző a versenyzésemre, hogy utolsóra lökjem a legnagyobbat.”

És ezzel nincs vége az izgalmaknak – hiszen tudjuk, hogy Márton Anita nem csak a súlylökés, de a diszkoszvetés bajnoka is, ebben a számban szintén indul majd: ki tudja, mi rejlik az idő méhében?

Szép volt, Anita, köszönjük – és drukkolunk neked!